„Szóstka” ma już 50 lat!

Odsłonięcie płaskorzeźby Jana Pawła II, przemarsze ulicami miasta, uroczysta akademia w CKiP. Nasza „szóstka” podsumowała półwiecze swojego istnienia.

26 października jubileuszowe obchody rozpoczęły się od samego rana. Już od dziewiątej do budynku przy ul. Grunwaldzkiej 2 można było przyjść, aby zwiedzić szkołę. – Szkoła nigdy nie wyglądała tak pięknie – mówiła z przekonaniem pani Kazimiera Miernik, emerytowana nauczycielka, która w 1962 roku rozpoczęła pracę w ówczesnej Szkole Podstawowej nr 2. Bo dopiero w 1975 r. po połączeniu obu dzielnic Kraśnika „dwójka” stała się „szóstką”. Najwięcej emocji wzbudzały oczywiście tablice z archiwalnymi zdjęciami i stoły ze szkolnymi kronikami. O godzinie 11 burmistrz Mirosław Włodarczyk odsłonił pamiątkową płaskorzeźbę Jana Pawła II, patrona szkoły, która zawisła na jednej ze ścian budynku. Autorem rzeźby jest Andrzej Krawczak, dawny absolwent „szóstki” i twórca pomnika stojącego od kilku lat na szkolnym dziedzińcu.

Następnie uczniowie szkoły wraz ze swoimi nauczycielami pomaszerowali do kościoła p.w. Matki Bożej Bolesnej, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. Po niej, przy dźwiękach orkiestry, nastąpił kolejny przemarsz, tym razem do Centrum Kultury i Promocji. Tam odbyła się akademia podsumowująca 50 lat istnienia „szóstki”. Dyrektor szkoły Wojciech Stopa przedstawił krótką monografię szkoły. Podziękował również przyjaciołom SP nr 6, których nagrodził pamiątkowymi paterami. Wspaniałego jubileuszu gratulowali społeczności „szóstki” m.in. Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz oraz burmistrzowie Mirosław Włodarczyk i Jarosław Stawiarski. Głos zabrał również najdłużej kierujący placówką (lata 1974-1989) dyrektor Józef Król. Na koniec zgromadzeni w sali widowiskowej obejrzeli część artystyczną.

Potem nauczyciele i zaproszeni goście udali się z powrotem do budynku szkoły,by przy kawie i ciastku powspominać dawne dzieje. Bo przecież pięćdziesiąt lat minęło jak jeden dzień…

FOTOREPORTAŻ

Z UROCZYSTOŚCI 50-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6