strona główna  -   dane kontaktowe  
drukuj

 

Katalog online
umożliwiający przeszukiwanie książek
i innych zbiorów biblioteki
B I B L I O T E K A

14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg14.jpg

AKTUALNOŚCIROK SZKOLNY 2020/2021
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI 

zegar_small.jpg 
Poniedziałek
  
 Wtorek Środa Czwartek Piątek

1000-1600
 
8
00-1400
 
1000-1600
 
8
00-1400
 
8
00-1400


 

"Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, 
zapraszający każdego w progi. 
Wejdź gościu i stań się przyjacielem"

Jan Wiktor


biblioteka3.jpg
sz.png

Zasady zachowania w bibliotece szkolnej
w okresie pandemii COVID-19

1.      Biblioteka szkolna jest otwarta dla uczniów codziennie od poniedziałku do piątku  zgodnie z terminami i godzinami zamieszczonymi na drzwiach biblioteki.

2.      Wchodząc do biblioteki uczniowie  zakładają maseczkę ochronną zakrywającą usta i nos i dezynfekują przy wejściu ręce.

3.      Nauczyciel bibliotekarz pracuje w środkach ochrony osobistej (maseczka, rękawiczki).

4.      W bibliotece mogą przebywać jednocześnie 2 osoby, z zachowaniem bezpiecznego dystansu. Do bibliotekarza podchodzi jedna osoba.

5.      Uczniowie nie mogą samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki. Książki z półek zdejmuje  i podaje uczniowi nauczyciel - bibliotekarz.

6.      Zwracane przez czytelników książki bibliotekarz  odkłada do pojemnika opisanego „Zwrot książek”.

7.      Książki po zdjęciu z ewidencji odkładane są do opisanego datą pojemnika, gdzie przez 2 dni poddawane są tzw. kwarantannie bibliotecznej, zanim można je będzie bezpiecznie wypożyczyć innym czytelnikom.

8.      Uczniowie nie mogą korzystać z komputerów w bibliotece szkolnej.

9.      Przynajmniej raz na godzinę odbywa się wietrzenie pomieszczeń bibliotecznych oraz dezynfekcja powierzchni (klamki, blaty).sz.pngSPOTKANIA Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ

W kąciku tym, wzorem ubiegłego roku, będziecie mogli drodzy Czytelnicy zapoznać się z recenzjami książek wartych przeczytania. Niech te recenzje będą zachętą do wypożyczenia tych pozycji. Życzę przyjemnej lektury!


KSIĄŻKA  TO  MISTRZ,

CO DARMO  NAUKI  UDZIELA,

KTO  JĄ  LUBI -

 DORADCĘ  MA  I  PRZYJACIELA,

KTÓRY  Z  NIM  SMUTKI  DZIELI,

POMAGA  RADOŚCI,

CHWILĘ  NUDÓW  ODPĘDZA

I  OSŁADZA  CIERPKOŚCI".


Recenzja książki:

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
(czterech prawych i sześciu lewych)“
„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” – napisała Justyna Bednarek, ilustracje wykonał Daniel de Latour.
Książka otrzymała Nagrodę Literacką Warszawy oraz zdobyła tytuł najlepszej książki dla dzieci w konkursie „Przecinek i Kropka”. Dodatkowo należy do literackiego odkrycia w kategorii książka dla dzieci. Została również włączona do kanonu lektur w kasach 1-3.

„Życie skarpetek jest bardzo trudne: albo dziurawe są, albo brudne. Spać muszą w butach, bądź też w szufladzie. Czasem niejedna z nas smętnie jęknie: tkwiące w nas stopy nie pachną pięknie”.

Założę się, że każdy z was, choć raz w życiu zgubił jedną skarpetkę i zapewne nie wie do dziś co się z nią stało. Po przeczytaniu tej historii zmieni zdanie co do ważności skarpetek pośród całej rzeszy innych ubrań. Okazuje się, że skarpetki są bardzo ważne,  potrafią działać, zaczarować, odczarować lub wyczarować.

A rzecz ma się tak … w domu Małej Be, ktoś ciągle kradnie skarpetki, normalnie gdzieś znikają i nikt nie wie gdzie? Zwłaszcza mama, która ciągle ich szuka i nie ma bladego pojęcia, że one bardzo sprytnie uciekają w daleki, nieznany świat, pełen fascynacji i możliwości, i każda z nich wybiera dla siebie inne życie.  

Jedna ze skarpetek zostaje politykiem, inna mysią mamą, jeszcze inna gwiazdą filmową….

Przygody skarpetek są bardzo różne - bawią, uczą i wzruszają. Polecam.


sz.png

JAK ZDOBYĆ KSIĄŻKI
BEZ WYCHODZENIA Z DOMU?


SKLEPY INTERNETOWE KSIĘGARŃ, SKLEPY Z E-BOOKAMI
DAJĄ DZIŚ DOSTĘP DO TYSIĘCY TYTUŁÓW.
PODPOWIADAMY, JAK SIĘGAĆ PO KSIĄŻKI BEZ WYCHODZENIA Z DOMU?

 

CYFROWA BIBLIOTEKA


https://wolnelektury.pl

https://lektury.gov.pl

https://polona.pl


OFERTY FIRM::

Ø  LEGIMI

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

Ø  EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków 
i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  • Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Ø  PUBLIO – DARMOWE EBOOKI

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo.

Ø  WYDAWNICTWO SQN – EBOOK ZA ZŁOTÓWKĘ

Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.


LINKI DO STRON INTERNETOWYCH DLA UCZNIÓW KLAS 1-3:

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje

https://klasoteka.pl

https://scholaris.pl

https://pisupisu.pl

https://szaloneliczby.pl

https://www.matzoo.pl

https://matma.pl

https://aztekium.pl

https://dyktanda.online

https://epodreczniki.pl


LINKI DO STRON INTERNETOWYCH DLA UCZNIÓW KLAS 5-8:

https://gov.pl

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje

https://waw4free.pl

https://gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne

https://cke.gov.pl

https://epodreczniki.pl

https://edunews.pl 

 sz.png


NASZ PATRON 

JAN PAWEŁ II: ŚWIĘTY NASZYCH CZASÓW


JPII.jpg


22 października Kościół katolicki na całym świecie wspomina w liturgii 
św. Jana Pawła II.

 

16 października 1978 r. wybrany na papieża, przyjął imię Jana Pawła II. Jako gorliwy pasterz otaczał szczególną troską przede wszystkim rodziny, młodzież i ludzi chorych. Odbył liczne podróże apostolskie do najdalszych zakątków świata.

Więcej informacji o świętym Janie Pawle II oraz filmy – na stronie

https://misericors.org/tag/22-pazdziernika-2020-w-kosciele/


A OTO TROCHĘ CIEKAWOSTEK Z ŻYCIA NASZEGO PATRONA.

Ø  Lolek, jak wszyscy na niego wołali w dzieciństwie, był bardzo dobrym uczniem, sumiennym ministrantem. 

Ø  Jedynym problemem było to, że nie pozwalał nikomu ściągać od siebie. Chciał pomagać innym, ale był głęboko przeciwny oszukiwaniu profesorów.

Ø  W każdy pierwszy piątek miesiąca spowiadał się i przystępował do komunii św. Było to jego zwyczajem
od czasu, kiedy rozpoczął naukę w gimnazjum. Nigdy o tym dobrowolnym obowiązku nie zapominał.

Ø  Każdego dnia rano, przed nauką szedł do Kościoła i kiedy nie służył do Mszy, modlił się. Zachodził do kościoła także po lekcjach. Modlił się po każdym posiłku, w trakcie odrabiania zadań domowych i przed udaniem się na spoczynek.

Ø  Modlitwa Karola nie polegała na „odklepaniu” pacierza. Była to forma wyciszenia, całkowitego oddania się Bogu z dala od zgiełku i codzienności. Niczego nie robił na pokaz.

Ø  Karol uwielbiał piłkę nożną. Zwykle grywał w bramce, a nazwano go „Martyna” od nazwiska słynnego w owych czasach bramkarza.

Ø  Był aktywny i ruchliwy. Jedynie czego unikał, to bójki. Nigdy nie widziano, by bił się z innymi chłopcami. Zjednywał sobie kolegów umiejętnościami sportowymi, znajomością łaciny i poezji. 

Ø  Już jako uczeń przejawiał zdolności aktorskie.

Ø  Przyjaźnił się z Jurkiem Klugerem – synem prezesa gminy żydowskiej. Kiedyś Jurek pobiegł do kościoła, by wyciągnąć Karola na mecz. Jakaś kobieta widząc dziecko żydowskie, wchodzące do kościoła, wyraziła głośne zdziwienie. Wojtyła zareagował „Czyż nie jesteśmy wszyscy dziećmi Bożymi”.

Ø  Wycieczki w towarzystwie studentów i studentek przyszły papież traktował zawsze jako okazję do pracy wychowawczej. Celem tych wędrówek po górach i spływów kajakowych nie były jedynie wypoczynek
i zdrowie. Pobyt na łonie natury zbliżał do Boga, sprzyjał medytacji, łączył ludzi i ułatwiał wymianę myśli.

Ø  Chłopcy i dziewczęta, jak zawsze określał towarzyszącą mu młodzież, czuli emanujące od niego ciepło i przyjaźń. Był bardzo ojcowski i cierpliwy.

Ø  Wikary - przewodnik miał na sobie zazwyczaj koszulkę gimnastyczną i szorty, co sprawiało, że milicja nie rozpoznawała w nim księdza - w owym czasie duchownym nie wolno było zajmować się młodzieżą. Młodzi uczestnicy wędrówki nazywali go zazwyczaj „wujkiem”, częściowo z sympatii, częściowo dla zachowania konspiracji.

Ø  Każdy dzień wędrówki zaczynano od mszy świętej odprawianej przy przenośnym polowym ołtarzu.

Ø  Ksiądz prowadził z chłopcami i dziewczętami wielogodzinne rozmowy. Młodzi na ogół bardzo szczerze mówili o swoich sprawach osobistych. Zdarzało się, że w wycieczkach brali udział narzeczeni, ale wszystkie pary nie połączone węzłem małżeńskim zawsze sypiały w oddzielnych namiotach.

Ø  Wycieczki i wędrówki przeobraziły się w szkoły małżeństwa. Mówił, że kobieta i mężczyzna powinni uczyć się być razem, uczyć się jak dzielić się z kimś innym, jak być cierpliwym, godzić się ze sobą, rozumieć nawzajem. By małżeństwo było trwałe, partnerzy muszą się poznać i nawzajem nauczyć się akceptować, tolerować swoje wady.

Ø  Nawet gdy został papieżem, nadal utrzymywał kontakty ze swoimi wychowankami. Młodzież też zajęła szczególne miejsce w pontyfikacie Jana Pawła II. Już pierwszego dnia służby na Stolicy Piotrowej powie:
„Młodzież jest nadzieją Kościoła”.

Ø  Jan Paweł II jeszcze jako kardynał wykazywał wielką troskę o sprawy rodzinny, a tym samym dzieci. Ojciec święty swą pogodną i towarzyską naturą wypracował cały niezmiernie wzruszający arsenał środków kontaktowania się z dziećmi. Ojcowskie uściski, żarty uwzględniające psychikę dziecka, wspólny śpiew, atmosfera lekcji religii, świętego Mikołaja. Postępowanie z dziećmi to jeden z niekonwencjonalnych rysów jego pontyfikatu.

Ø  Jana Pawła II nazwano „Papieżem Maryjnym”, bo całkowicie zawierzył się Matce Bożej, co podkreśla także motto jego pontyfikatu „TOTUS TUUS – CAŁY TWÓJ”.
W jego herbie biskupim, który stał się papieskim, pod lewym ramieniem krzyża znajdowała się litera „M” symbolizująca Maryję. Wzrastał w atmosferze kultu Maryi.

Żródło:   https://szkolnictwo.pl/index.php?id=PU9229

 

 sz.png


NAJLEPSZY CZYTELNIK ROKU SZKOLNEGO 2019/2020:

GABRIEL MOTYL – KLASA III C 

Gratulacje dla Gabrysia!


A OTO CECHY DOBREGO CZYTELNIKA: