Szkoła Dialogu - I edycja

Uczniowie naszej szkoły z klasy 8a i 8c wzięli udział w programie edukacyjnym Szkoła Dialogu, którego celem jest zapoznanie z historią Żydów w Kraśniku oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego miasta.

Projekt prowadzony był w formie zdalnej od października do grudnia 2020r. Uczniowie uczestniczyli w czterech wirtualnych spotkaniach z trenerami Forum Dialog, w czasie których zapoznali się z historią i kulturą polskich Żydów, wpływem Zagłady na losy społeczności żydowskiej oraz różnorodnością życia żydowskiego współcześnie.

Rezultatem własnych poszukiwań - rozmów ze świadkami historii, wywiadów z regionalistami i historykami, przeszukiwaniem Internetu oraz pozycji książkowych o Kraśniku jest trasa wirtualnej wycieczki po miejscach społeczności żydowskiej w naszym mieście i okolicach.

Uczniowie zainspirowani kulturą i tradycją żydowską przeprowadzili także warsztaty taneczne i zatańczyli żydowski taniec radości "Hava Nagila".

Dzięki udziałowi w projekcie Szkoła Dialogu uczestnicy odkryli wielokulturową przeszłością swojej miejscowości często zapomnianą, poznali lokalną historię, która bardzo często nie jest znana, kształtowali postawę tolerancji i otwartości, uczyli się pracy zespołowej.

130705982_202876401444907_106086757340410506_n.jpg

Dla sympatyków Szkoły Dialogu mamy w nagrodę krzyżówkę do rozwiązania. Zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy z tematyki żydowskiej.

krzy____wka.bmp.png

Możesz pomóc sobie mapką, którą znajdziesz pod tym linkiem:

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

PREZENTACJA

Szkoła Podstawowa nr 6 Szkołą Dialogu 2020

Szko__a_Dialogu2.png

W 2020 roku 14 szkół, 22 nauczycielek i nauczycieli, 200 uczennic i uczniów podjęło się bardzo trudnego zadania poznawania przeszłości swojej miejscowości i realizacji projektu upamiętniającego społeczność żydowską w trybie zdalnym.
Nasz projekt, uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 został zauważony i zdobył wyróżnienie wśród szkół podstawowych.
Uczestnikom projektu udało się dotrzeć wirtualnie do świadków historii, a także przeprowadzić wywiad z historykiem-regionalistą. Stworzona została również wirtualna trasa wycieczki po miejscach związanych z ludnością żydowska w Kraśniku  i okolicach. Materiały te będą służyć całej społeczności lokalnej Kraśnika do poznawania żydowskiej historii i kultury naszego regionu.

Wyniki projektu Szkoła Dialogu 2020 przedstawia animacja:

Szko__a_Dialogu.png

Uczestnicy projektu zostali nagrodzeni upominkami: głośniki, notatniki, długopisy, albumy, notesy.

MicrosoftTeams_image__10_.png

Nagrodą główna dla uczestników jest możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w 2021r. Nasza szkoła natomiast zdobyła tytuł
Szkoła Dialogu 2020